Zbouráme to, a hotovo


Znáte film s Bolkem Polívkou „Dědictví aneb Kurvahošigutntag“? Byl natočen na počátku devadesátých let a pojednává o lidských morálních vlastnostech v souvislosti s majetkem, kdy vyplouvají na povrch zejména negativní rysy osobnosti. Ne každý má však štěstí a zdědí po předcích hned celou cihelnu, pole a lesy, některá dědictví jsou spíše darem Danajským, spojeným s komplikacemi a problémy. Kupříkladu, pokud vám notář přiklepne rekreační parcelu s obytnou zděnou chatou, která však léta postrádala údržbu a statik se k ní vyjádřil, že bude zapotřebí strhnout, aby tu nedošlo k nějakým úrazům či dokonce úmrtím v souvislosti s bydlením. Jakmile se tuto zprávu dozvíte, začnete jednat.

bourací práce

Pořídíte si v hobby marketu velkou ocelovou palici, a jde se na věc. Domluvíte se s kamarádem na bourací práci v Praze a nenecháte se dlouho pobízet do prvních úderů kladivem do nosné konstrukce. Ne vždy to ale vyjde podle vašich představ. Někteří amatéři se totiž domnívají, že bourání domu je něco jako děj z dětské lidové písně „Pec nám spadla“, kdy stačí pouhých pár ran kladivem, a je to! Takto to platí možná pouze pro dřevěnou kůlnu, do níž postačí párkrát praštit a sesype se, jako karetní domek. U zděných a železobetonových konstrukcí však musíte postupovat opatrně a podle jistých pravidel.

bourání domu

Pokud byste to neudělali, mohli byste být zavaleni, mohl by se na vás propadnout strop, mohly by se zřítit krovy a střešní krytina atd. Bourací práce v Praze většího rozsahu raději svěřujte odborníkům. Postarají se o to, aby nedošlo ke zřícení okolních staveb, ale pouze té „bourané“, a aby nebyl nikdo ohrožen na zdraví a na životě. Někdy je zapotřebí těžká technika, jindy se osvědčí ruční bourací práce, vše záleží na místních podmínkách a požadavcích klienta. Pokud se bude bourání provádět stroji, budete muset zajistit přístup vozidla a dostatečně prostorné parkování před objektem.