Už nikoho neudiví zjištění, že si my lidé můžeme brát a také bereme půjčky. Tato dočasná finanční výpomoc lidem ve finanční tísni se už stala docela běžnou záležitostí. A zatímco si někteří z nás berou půjčky výhradně uvážlivě, jsou tu i jiní, kteří se přeceňují. Mají velké oči a pak to ke své vlastní smůle odnášejí.
V poslední době tak dluhy nás Čechů rostou. A pro mladé lidi ve věku do čtyřiadvaceti let je stále typičtější, že své dluhy nedokážou splácet. Těchto je v současnosti o čtvrtinu víc než před rokem.
I když je Čechů s půjčkami pořád míň, jejich nominální závazky rostou. Půjčujeme si a dlužíme pořád větší a větší částky. Na konci letošního prvního pololetí jsme tak dlužili už celkem 3,4 bilionu korun. Z čehož připadá 588 miliard korun na krátkodobé dluhy a každý takto dlužící člověk má splatit 262.600 korun.
Spotřební půjčky si nabrali hlavně lidé ve věku 45 až 54 let, nejvyšší půjčky na osobu ale mají ti ve věku 35 až 44 let, a největší problémy mají už zmínění nejmladší lidé, ti ve věku do čtyřiadvaceti let, kteří si sice nenapůjčovali tolik jako jiné věkové kategorie, ale mají nejčastější problémy se splácením. Ti celkem nesplatili ani se zpožděním čtvrt roku přes jednu a půl miliardy korun a na každého hříšníka tu připadá průměrně 118.000 korun.
Každý osmý dlužník ve věku do čtyřiadvaceti let nesplácí řádně své půjčky. A to nejen proto, že lidé nemají peníze, ale třeba i proto, že na splátky zapomínají. A problémem je i to, že si mladí často půjčují na zbytečnosti, které se jim doporučují. Zatímco v tomto ohledu je zbytečně vzatých půjček docela dost, zadlužují se ti mladí méně tam, kde by to bylo aspoň trochu smysluplné, je stále méně těch, kdo si berou hypotéky na bydlení
Říká se, že na tom jsme poměrně dobře. Zadlužení mladí mohou být sice problém, ale jinak prý dlužíme a nesplácíme jako společnost docela málo. Jenom nevím, jestli mě to má těšit nebo ne.