Uvažujete o výstavbě betonového oplocení svépomocí? Anebo se rozmýšlíte, zda si plot nechat postavit od profesionálů? Jaké výhody přináší to druhé řešení?
Svoz materiálu – když vám přivezou na stavbu padesát sloupků a sedmdesát betonových desek, bude to naloženo na dřevěných paletách, z nichž každá může mít hmotnost téměř dvě tuny. Bude zapotřebí palety se stavebním materiálem složit na staveniště a dopravit vhodným prostředkem. K tomu poslouží vysokozdvižný vozík či nakladač a ty obvykle amatéři k dispozici nemají. Profesionálové však ano.
Výkopové práce – kdo si staví krátký plůtek se čtyřmi sloupky, ty čtyři otvory pro betonování sloupků neznamenají žádnou velkou zátěž, dá se to zvládnout během víkendu i s ručním nářadím. Ale pokud je těch sloupků sedmdesát a jsou rozmístěné podél celého pozemku, to už je pěkná dřina. Tehdy se vyplatí svěřit práci profesionálům. Při výkopových pracích můžete narazit i na kořeny stromů, zahrabané sutiny, cihly, pletivo a další problematický materiál. Anebo se tu potkáte s kameny a tvrdým jílem.
Betonování sloupků – betonové sloupky musí být zality betonem a usazené v zemi velice přesně, v přesných roztečích s drážkami proti sobě, aby do nich bylo možno zasunout tenké panely. Pokud se sloupek posune a rozteč je nesprávná, panel mezi sloupky buď nedostanete, nebo tam vznikne příliš velká vůle. Toto musí být prováděno precizně a zde mohou amatéři provést řadu chyb.
Vkládání panelů mezi sloupky – každý panel váží kolem sedmdesáti kilo a vkládat je do drážek mezi sloupky znamená zvedat je do výšky, a to není jen tak. Profesionálové na to mají třeba elektrický kladkostroj nebo mobilní jeřáb, což je další mechanizace (i s obsluhou), kterou by amatéři museli někde shánět, což by také nebylo zadarmo.
Zvažte tedy montáž betonového plotu od profesionální firmy.